İnsülin Direnci Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İnsülin Direnci Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin direnci düşüklüğü ne demek anlamak için önce insülinin ne olduğu bilinmelidir. İnsülin adale, yağ ve karaciğer benzeri kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını imkânı sunan, pankreastan salınan bir hormon türüdür. Dokuların içinde insüline direnç var ise şeker dokulara alınıp, kullanılması, yakılması kolay olmaz. Bu vaziyet fazladan insülin salınmasına neden olur. Pankreas fazladan insülin salarak şekerin dokular aracılığıyla kullanılması amaçlı fazla mesai yapar. Çok salınan insülin açlık hissine, fazladan yeme ve atıştırmaya neden olarak bir kısır döngü meydana getirir. Bu vaziyet hem insülin rezervini azaltır hem de kanda gezinen çok insülin ölçüsü obezite, hiperkan basıncı, ateroskleroz benzeri müzmin hastalıkların meydana gelmesi amaçlı uyumlu bir ortam hazırlar.


İnsülin direnci düşüklüğü


Meydana gelen kimseler hızlı acıktıkları amaçlı sık ara öğünler ve glisemik indeksi düşük besinler ile beslenmeleri uyumlu olur. Üç temel üç de ara öğün yapılabilir. Fakat insülin direnci olmayan normal vatandaşlara bu yeme tarzı önerilmez. 3 öğün, bu öğünlerden birisi meyve öğünü olabilmektedir, sıhhatli beslenmek amaçlı seçim edilebilir. Örneğin, sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam meyve öğünü (Bir ya da iki porsiyon meyve). Bizim toplumumuzda akşam yemeğinin yeri belli bir zaman daha çeşitli meydana geldiği amaçlı, akşam yemeği belli bir zaman hafif kapılmak koşuluyla öğle ile akşam koltuk değiştirilebilir. Beslenme yazılımı yaparken bireyin yaşantısı, işi, alışkanlıkları, ağırlığı, insülin direnci durumu benzeri pek çok faktöre bakmak gereklidir, başka bir deyişle beslenme yazılımı kişiye özgü olmalıdır. Herkese benzer rejim yazılımı öneriliyorsa bunun muvaffakiyet talihi fazla değildir.


Direncin nedeni nedir?


Yemeğinizi yedikten az bir zaman daha sonra gıdalar bağırsaklarda parçalanarak şeker parçalarına dönüştürülür, emilip kana ulaşır. Kandaki şekerin adale, karaciğer, beyin ve yağ dokusunda kullanılması gereklidir. Bu dokuların şekerden enerji olarak yararlanabilmeleri amaçlı insülin hormonuna gereksinim var. Pankreastan salgılanan bu hormon kan şekerinin dengelenmesi ile hücre ve dokuların şekeri kullanmasında ciddi rol oynar. Karaciğerin glikoz (Şeker) yapımını azaltır, adale ve yağ dokusu aracılığıyla kandan çekilen şeker miktarını arttırır.


Spor ile insülin direnci düşüklüğü arasında ne türlü bir bağlantı var?


Düzenli spor yapmak ve kilo verme insülin direncini kıran en ciddi faktörlerdir. İtinalı ve gösterişli spor yapanlarda insülin direnci, çok sık sık nadir kalıtımsal hastalıklar dışarısında olmaz. Spor yaparken uyarı edilmesi gerekli olan birtakım hususlar da bulunur. Yeterlidir kalp hızı artışına erişilmeli, hareketler içinde gereğinden sık sık mola verip vücudu soğutmamalı, kişiye uyumlu spor yapılmalıdır. Beslenmede meydana geldiği benzeri egzersiz de kişiye özgü olmalıdır.


İnsülin direnci nasıl denetim altında tutulur?

Özellikle son zamanlarda bürolarda oturarak personel ve egzersiz inşa etmeye vesile bulamayan kişilerde insülin direnci çok sık görülmektedir, bu tabloya iş yerindeki stresi de eklediğimizde hemen hemen kaçınılmaz durumlar oluşur. Baskı, hormonlarda sorun yapan ve bu sebeple kilo alınmasına neden meydana gelen bir etkendir.

İnsülin Direnci Düşüklüğü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Direnci Nasıl Düşer

İnsülin Direnci Nasıl Düşer

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni